Mongolsko, kosti a jurta

Poslední sousedské setkání před letními prázdninami úspěšně proběhlo v pondělí 11. 6. 2018 ve Studiu ALTA v Praze 7. Jednou z aktivit byla i stavba jurty. Přečtěte si, zda se nám velkou jurtu podařilo vměstnat do prostoru Studia ALTA a jak probíhal celý den!

Hra s kostmi – mongolská hra, která v dopolední části sousedského setkání pro školy, uchvátila žáky nejvíce. Hraje se s kozími a koňskými kostmi, které se pro hru shání zejména ze zabíjačky. Pravidla jsou jednoduchá. Každý hráč má v ruce 2 kosti z kozy a 2 z koně. Kosti se hází a při dopadu musí kosti kozy dopadnout jinak než kosti koně. Kdo to takto hodí, vyhrává! Žáci 5. tříd souhlasili dokonce s tvrzením, že je hra lepší než Play station :) Vedle hry si žáci poslechli vyprávění o Mongolsku panem Ankem, který z Mongolska pochází a také zjistili, jak vypadá tradiční hudební nástroj Morin khuur a jak zní hrdelní zpěv.

Od 17 hodin odpoledne odstartoval sousedské setkání pro veřejnost pan Anke svou prezentací o Mongolsku. Poté následovala hra na Morin khuur a hrdelní zpěv. Po kulturním zážitku se debatovalo o pracovní migraci Mongolů v ČR, po které se účastníci občerstvili výbornými masovými mongolskými specialitami s názvem Buuz a Hushuur.

Druhá část programu byla zaměřena na cestování do Mongolska. A co jsme si z něj odnesli? Pokud budete v Mongolsku a narazíte na opuštěnou jurtu, běžte do ní a uvařte si :) Po cestování v Mongolsku bylo potřeba také někde spočinout, proto se účastníci setkání rozhodli ve vedlejší taneční místnosti Studia ALTA postavit jurtu. A povedlo se? Ne tak docela. Jurta se do prostoru vešla akorát, ale nakonec se ukázalo, že stavba „střechy“ je trochu náročnější a tak se ji nepodařilo celou dostavit.